"Bolí ma bruško"

“Bolí ma bruško” alebo “moje bruško je boľavé.” Niečo také počula od svojich detí väčšina rodičov. Zatiaľ čo občasná bolesť brucha u detí a adolescentov je normálna a bežná, až 38% z nich zažíva bolesť brucha každý týždeň. Ak bolesť pretrváva, môže ísť o funkčnú bolesť brucha (FAP).

Zvyčajne sa bolesť prejavuje v okolí pupka, ale podoba a miesto sa nedajú vždy predpovedať. Žalúdočné ťažkosti sa môžu vyskytnúť náhle alebo postupne. Po inej stránke sú deti väčšinou zdravé a šťastné, avšak časom môžu žalúdočné ťažkosti viesť k tomu, že sa budú cítiť choré, ustarostené alebo unavené, čo môže zasahovať do ich vyučovania, spánku, sociálnych aktivít a rodinného života. Ak k tomu dôjde, je čas, aby rodičia vyhľadali lekársku pomoc.

Možné príčiny

Presná príčina žalúdočných ťažkostí je stála nejasná, zdá sa však, že ide o súhru medzi genetickými, fyziologickými a psychologickými faktormi. Tento stav má tendenciu vrcholiť vo veku 5 až 7 rokov, kedy deti začínajú školu a potom opäť vo veku 8 až 12 rokov. 

Odhaduje sa, že 10 až 20% školopovinných detí trpí ochoreniami funkčnej bolesti a funkčná bolesť brucha je viac bežná u dievčat ako u chlapcov.

Súvislosť medzi našim mentálnym zdravím a tráviacim systémom je predmetom zvyšujúceho sa záujmu vo svete výskumu. Toto obdobie života dieťaťa je poznačené mnohými veľkými zmenami, ktoré môžu spôsobovať emocionálne vypätie. Takže nie je žiadnym prekvapením, že psychologické faktory ako stres a úzkosť môžu spôsobovať alebo zhoršovať žalúdočné ťažkosti. Ďalším možným spúšťačom by mohla byť porucha v gastrointestinálnej motilite (svalové kontrakcie v tráviacom systéme).

Čo robiť?

Keďže žalúdočné ťažkosti môžu mať širokosiahle dôsledky, ktoré presahujú samotné symptómy, je dôležité podporiť deti, ktoré tento stav zažívajú a pomôcť im.

V prvom rade je dôležité, aby rodičia deťaťu prejavili podporu a uistenie bez toho, aby ukázali príliš veľké obavy alebo znepokojenie. Tiež môže byť nápomocné, ak identifikujú možné spúšťače ako napr. určité potraviny, konkrétne situácie alebo prostredie a stolice. Probiotiká sa navyše stali uznávanou voľbou na podporu bakteriálnej rovnováhy v črevnej flóre u detí a na posilnenie dobrých baktérií. L. reuteri Protectis môže pomôcť doplniť gastrointestinálnu mikroflóru u detí, ktoré zažívajú žalúdočné ťažkosti.

Antibiotiká

Keď je dieťa choré, antibiotiká sú niekedy jediným riešením. Nie sú však riešením na všetko a pokiaľ sa neužívajú zodpovedne, môžu ovplyvniť zdravie tráviaceho systému.

ČÍTAŤ VIAC

Zápcha

Napriek tomu, že zápchu môže zažívať veľa detí, je stále tak trochu tabu. Tu sa pozrieme na príčiny, znaky a spôsoby ako poskytnúť úľavu.

ČÍTAŤ VIAC

Ochrana pred infekciou

Deti sú veľmi zvedavé a všetečné, čo ich môže vystaviť škodlivým baktériám. Preto je pre ich zdravý rast rozhodujúci silný imunitný systém.

ČÍTAŤ VIAC

Hnačka

Keďže sú deti v škôlke alebo škole obklopené inými deťmi, je pravdepodobné, že z času na čas sa u nich vyskytne obdobie hnačky. Existujú však spôsoby, ako pomôcť znížiť jej závažnosť.

ČÍTAŤ VIAC