Otázky a odpovede

fold faq

Čo je Biogaia® - Lactobacillus reuteri Protectis?

Komerčne dostupný kmeň Biogaia® pre ľudské využitie, nazývaný Lactobacillus reuteri Protectis, bol izolovaný z materského mlieka ženy žijúcej v Peruánskych Andách, teda niekoho, kto žije v dokonalej harmónii s prírodou.

fold faq

Prečo je Reuteri dôležitá?

Keďže sa Reuteri prirodzene vyskytuje v človeku, . Je to jeden z mála druhov laktobacilov, ktorý je jedinečným spôsobom prispôsobený výskytu v tráviacom trakte človeka. Väčšina druhov má svoje prirodzené životné prostredie mimo ľudského tela, a preto sú len dočasnými obyvateľmi získanými zo stravy.

fold faq

Je bezpečná?

Počas posledného desaťročia boli vykonané bezpečnostné štúdie Reuteri u zdravých novorodencoch, malých deťoch, dospelých a dospelých s nedostatočnou imunitou. Vo všetkých týchto štúdiách bolo dokázané, že Reuteri nemá vedľajšie účinky, ani vtedy, keď je podávaná v dávkach značne prevyšujúcich normálne hladiny vo výrobkoch Reuteri. Od roku 1996 sa skonzumovalo viac ako jeden bilión denných dávok Reuteri bez akýchkoľvek zaznamenaných vedľajších účinkov.

fold faq

Účinky na zdravie

Aby bol človek zdravý, potrebuje mať vo svojom tráviacom trakte rovnováhu zdravej mikroflóry. Je málo známe, že asi 80% nášho imunitného systému je uložených v tkanivách v tráviacom trakte a okolo neho. Na tomto mieste nás 400 – 500 rôznych druhov mikroorganizmov, z ktorých je vytvorená naša normálna flóra, ochraňuje proti škodlivým baktériám, predchádza ich rozmnožovaniu a vzniku ochorenia.

V dokonalom svete by sme prijímali svoje prvé dávky počas narodenia a z materského mlieka, jedli prirodzene nakvasené potravinové výrobky, pripravované pomaly, tradičnými spôsobmi, a žili „prírodný“ život. Možno vtedy by sme si mohli dovoliť považovať našu črevnú rovnováhu za samozrejmosť!

Keďže však žijeme v rýchlo sa meniacom industrializovanom svete, ľudské črevo je denne bombardované alergénmi, chemikáliami a potenciálne škodlivými baktériami v strave a nápojoch. Okrem toho môže rovnováhu črevnej flóry narušiť choroba, niektoré druhy liekov, zmeny v stravovacích návykoch, alebo bežný stres, a umožniť tak rozvoj škodlivých baktérií.

fold faq

Aké sú vedecky dokázané priaznivé účinky Reuteri?

Rozsiahle vedecké štúdie vykonávané počas mnohých rokov ukázali, že BioGaia má priaznivé účinky na zdravie:
BioGaia pomáha znižovať riziko hnačky u detí. Taktiež významne znižuje výskyt vodnatej hnačky u detí. Je vhodná aj pri zníženej pohyblivosti čriev alebo dojčenskej kolike.

fold faq

Existujú nejaké riziká spojené s predávkovaním Reuteri?

Nie. Vykonali sa bezpečnostné štúdie s denným užívaním Reuteri, ktoré zodpovedalo 200 litrom jogurtu alebo mlieka, a okrem dočasného zvýšenia miernej plynatosti u niektorých ľudí sa nevyskytli iné nepriaznivé prípady.
www.biogaia.com

fold faq

Môže sa Reuteri užívať počas tehotenstva?

Áno, prirodzeným vyvážením črevnej mikroflóry a pomáhaním udržiavania zdravého tráviaceho systému, Reuteri je vhodná a bezpečná na konzumáciu tehotnými ženami. Bolo to potvrdené v švédskej štúdii na deťoch s rizikom alergického ochorenia, kde matky počas posledných 2 – 4 týždňov tehotenstva denne užívali L. reuteri Protectis.
Tehotné ženy môžu počas tehotenstva v skutočnosti zaznamenať vyšší stupeň tráviacich problémov, preto by mohlo byť doplnkové užívanie Reuteri obzvlášť užitočné.
www.biogaia.com

fold faq

Môže sa Reuteri užívať s antibiotikami?

Liečba antibiotikami môže spôsobiť hnačku a brušnú nevoľnosť. Vo väčšine prípadov je príčina hnačky neznáma, ale stúpajúci počet prípadov je zapríčinený nadmerným rastom potenciálne škodlivej baktérie Clostridium difficile.
Dlhodobý výskum skúma, či L. reuteri Protectis pomáha stabilizovať normálnu mikroflóru tráviaceho traktu, počas liečby subjektov antibiotikami.
www.biogaia.com

fold faq

Má Reuteri nejaké vedľajšie účinky?

Uskutočnili sa bezpečnostné štúdie na zdravých novorodencoch (vrátane predčasne narodených bábätiek), malých deťoch, dospelých, starých ľuďoch a dospelých s imunitnou nedostatočnosťou (HIV pozitívnych). Ani v jednej z týchto štúdií Reuteri nevykazovala vedľajšie účinky, ani ak bola podávaná v dávkach, ktoré značne presahovali normálnu hladinu vo výrobkoch Reuteri. Niektorí jednotlivci zaznamenali dočasné zvýšenie miernej plynatosti.

fold faq

Aké je odporúčané dávkovanie Reuteri?

Ak užívate jednu tabletku Reuteri, alebo používate slamku LifeTop, alebo jete/pijete odporúčaný denný príjem jedla alebo tekutín doplnených o L. reuteri, prijmete odporúčanú dennú dávku 100 miliónov L. reuteri (108) KTJ (kolónií tvoriacich jednotky).
www.biogaia.com

fold faq

Za aký čas sa prejavia účinky užívania Reuteri?

Zvyčajne by ste mali zaznamenať účinky po niekoľkých dňoch. Kým ľudia, ktorí sú už dokonale zdraví, nemusia zaznamenať žiadny rozdiel, tí, ktorí užívajú Reuteri kvôli problémom s tráviacim traktom, môžu zaznamenať účinok po 3 – 4 dňoch. V niektorých prípadoch to môže trvať dlhšie, napr. ak človek užíva lieky pôsobiace na funkciu tráviaceho traktu.
Výrobky ústnej hygieny, ako pastilky a žuvačky s L. reuteri Prodentis, preukázali účinok na krvácajúce ďasná po 2 týždňoch.

fold faq

Čo sú Lactobacillus reuteri Protectis a Lactobacillus reuteri Prodentis?

L. reuteri Protectis je názov kultúry Reuteri, ktorá  je využívaná vo väčšine takých výrobkov, ako sú jogurty a nápoje.
L. reuteri Prodentis je názov kultúry Reuteri používanej vo výrobkoch ústnej hygieny, ako sú pastilky a žuvačky.
Vedecké názvy týchto kultúr sú L. reuteri kmeň ATCC 55730 pre kultúru Protectis, a L. reuteri kmeň ATCC 55730 a kmeň ATCC PTA 5289 pre kultúru Prodentis.
ATCC je skratka pre American Type Culture Collection, inštitúciu, v ktorej vedci a spoločnosti uchovávajú vzorky bakteriálnych a iných typov bunkových kultúr.
www.biogaia.com

fold faq

Aké druhy výrobkov s Reuteri sú dostupné?

V súčasnosti je Reuteri obsiahnutá v rôznych mliečnych výrobkoch, ako mlieko, kyslé mlieko, jogurt, jogurtové nápoje, lahôdky, tvaroh a zmrzlina. Reuteri sa tiež ponúka v detskej instantnej výžive.
Okrem toho je Reuteri dostupná vo forme žuvacích tabliet, kapsúl a v olejovom roztoku. Reuteri nájdete taktiež v nápojových slamkách a fľašových uzáveroch. Na niektorých trhoch je dostupná vo forme žuvačiek a pastiliek.
www.biogaia.com

fold faq

Je lepšie užívať tablety BioGaia na prázdny žalúdok alebo počas jedla?

Podmienky užívania tabliet Reuteri nie sú rozhodujúce. Dôležitejšie je, aby sa tablety Reuteri užívali pravidelne.

fold faq

Koľko kalórií obsahuje tableta Reuteri?

Každá tableta obsahuje len 1,1 kalórií.
www.biogaia.com